Dermal Dolgu

porcelain-crowns.png
floater-1.png

YÜZ DOLGULARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Yaşlanma belirtileri için en iyi tedaviyi bulmaya çalışıyorsanız, muhtemelen dermal dolgu maddeleriyle karşılaşmışsınızdır. Muhtemelen temel bilgilerin farkındasınızdır; bu basit enjeksiyonların yüz hatlarını düzeltmek veya geliştirmek, dudakları dolgunlaştırmak, kırışıklıkların görünümünü yumuşatmak ve tonu, dokuyu ve hySo'yu iyileştirmek için kullanılabileceğini biliyorsunuzdur.

Enjekte edilebilir dermal dolgu maddeleri hakkında bilgi edinin;
Yaşlanmanın birçok gözle görülür belirtisinin hacim kaybına kadar takip edilebileceğini biliyor muydunuz? Yüz dokuları inceldikçe, burun ve ağız çevresinde çizgiler oluşur ve yanaklar biraz oyuk görünür. Dermal dolgu maddeleri, kırışıklıkları yumuşatmaya, dudakları dolgunlaştırmaya ve daha genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olmak için kaybolan hacmi yerini getirebilir. Aşağıda enjekte edilebilir dolgu tedavileri hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

DERMAL YÜZ DOLGUSU

Bir uygulayıcı dermal dolgu maddelerinin reklamını yaptığında, görünüşünü iyileştirmek için yüze enjekte edilebilecek bir maddeden bahsediyordur. 25 yaş civarında vücut, dokuyu sıkı ve cildi elastik tutmak için birlikte çalışan iki protein olan kolajen ve elastin üretmeyi bırakır ve vücuttaki mevcut kolajen parçalanmaya başlar.
Bu iki protein olmadan, vücut artık dokuyu güçlü ve cildi esnek tutmak için bir araca sahip olmadığı için, vücut tipik yaşlanma belirtilerini (çökük yanaklar, çukur gözler, derin çizgiler ve kırışıklıklar gibi şeyler) göstermeye başlar.

Çoğunluğu hyaluronik asitten (ciltte suyu çeken ve bağlayan doğal olarak oluşan bir şeker zinciri molekülü) oluşan dermal dolgu maddeleri, vücudun kalan kolajen ve elastini ile uyum içinde çalışmak için kullanılabilir ve bu çok önemli proteinleri destekler. Cilde daha dolgun ve genç bir görünüm kazandırmak için kullanılabilir.

ira_dermal_fillers_kusadasi_1

DERMAL YÜZ DOLGULARI NE KADAR SÜRER?

Dermal dolgu maddeleri, kullanılan hyaluronik asidin türüne, alanına ve ayrıca amaca ve kişiye ne kadar uygun olduğuna bağlı olarak 6 ila 18 ay arasında herhangi bir yerde kalabilir. 200'den fazla farklı hyaluronik asit markası mevcuttur ve uygulayıcınız sizin için neyin doğru olduğu konusunda size tavsiyede bulunabilmelidir. Ancak en çok tercih edilen markalar bir el parmaklarından fazla değildir.

DERMAL DOLGULAR GÜVENLİ Mİ?

Hilaronik asit dolgu maddelerinin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de güvenlikleridir. Enjeksiyonlarınız uzmanlık eğitimi almış bir sağlık uzmanı tarafından yapıldığı sürece, alerjik reaksiyonlar neredeyse duyulmaz ve enfeksiyonlar da son derece nadirdir.

ENJEKTE EDİLEN DERMAL DOLGULAR NELERDİR?

Dermal dolgu maddeleri, kaybolan hacmi geri kazandırmak, çizgileri düzeltmek ve kırışıklıkları yumuşatmak veya yüz hatlarını iyileştirmek için derinin altına enjekte edilen jel benzeri maddelerdir. Yılda 1 milyondan fazla erkek ve kadın, ameliyat veya kesinti olmadan daha genç görünmenin uygun maliyetli bir yolu olabilen bu popüler yüz gençleştirme tedavisini seçiyor.

DERMAL DOLGU YAN ETKİLERİ

Dermal dolgu maddeleri, enjeksiyondan hemen sonra ortaya çıkma eğiliminde olan bazı yan etkilere sahiptir, ancak bunlar genellikle geçicidir ve birkaç gün içinde kaybolur. FDA'ya göre normal yan etkiler arasında kızarıklık, şişme, morarma, kaşıntı ve hassasiyet bulunur, ancak çok nadir durumlarda erken tedavi gerektiren daha ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.
Dermal dolgu maddeleri ile riski en aza indirmek için, uygulayıcının uzmanlık eğitimi almış olması ve güvenli ürünleri doğru kullanması çok önemlidir. İstenmeyen etkiler meydana gelirse, uygulayıcı bunları güvenli bir şekilde yönetebilmelidir.

DERMAL DOLGULAR GÖRÜNÜMÜMÜ NASIL İYİLEŞTİREBİLİR?

Dermal dolgu maddeleri sıradan bir şekilde "kırışıklık dolgu maddeleri" olarak bilinse de, bu konuda da mükemmel olsalar da, kırışıklıkları düzeltmekten çok daha fazlasını yapabilirler! İşte dermal dolgu maddelerinin ele alınmasına yardımcı olabileceği yaygın sorunlardan birkaçı:

 • Burun ve ağız çevresindeki çizgileri düzeltin (aka kukla çizgileri, gülümseme çizgileri ve parantezler)
 • Batık yanaklara veya şakaklara hacim kazandırın ve geri getirin
 • Dikey dudak çizgilerini azaltın
 • Dudakları dolgunlaştırın ve geliştirin
 • Çene kıvrımını düzeltin
 • Yüz özellikleri arasındaki simetriyi iyileştirin
 • Burun asimetrisi ve büyütme
 • Geçici Oluk düzeltme
 • Kulak memesi hacmini artırın

DERMA DOLGU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kozmetik doktorlarının kullandığı çeşitli FDA onaylı dolgu ürünleri bulunmaktadır. Genel olarak dolgu maddeleri yapıldıkları maddeye göre sınıflandırılır. Güvenliğiniz için bir not: Daima yalnızca lisanslı bir doktor tarafından sağlanan FDA onaylı marka dolgu maddeleri aldığınızdan emin olun.

HYALURONİK ASİT DOLGU

Hyaluronik asit, cildinizde zaten bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Cildin dolgun ve nemli kalmasına yardımcı olur. HA dolgu maddeleri tipik olarak yumuşak ve jel benzeridir. Sonuçlar geçicidir, vücut parçacıkları yavaş yavaş ve doğal olarak emmeden önce 6 ila 12 ay veya daha uzun sürer. Çoğu HA dolgu maddesi, tedavi sırasında ve sonrasında rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olmak için lidokain ile aşılanır. FDA onaylı HA dolgu maddeleri şunları içerir:

 • Juvederm
 • Artfiller
 • Restylane
 • Belotero
 • Teosyal

KALSİYUM HİDROKSİAPATİT (CaHA)

Kalsiyum hidroksilapatit de esas olarak kemiklerimizde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bir dolgu maddesi içinde kullanıldığında, kalsiyum parçacıkları neredeyse mikroskobiktir ve pürüzsüz bir jel içinde süspanse edilir. Bir CaHA dolgu maddesinin kıvamı tipik olarak bir hyaluronik asit dolgu maddesine göre daha kalındır ve çoğu hasta için tipik olarak daha uzun, yaklaşık 12 ay sürer. Kalsiyum hidroksilapatitin ayrıca doğal kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olduğu bildiriliyor ve tipik olarak daha derin çizgiler ve kırışıklıklar için kullanılıyor. FDA onaylı CaHA dolgu maddeleri arasında Radiesse® bulunur.

POLİ-L-LAKTİK ASİT

Poli-L-laktik asit biyouyumlu (yani vücutta kullanımı güvenlidir), biyolojik olarak parçalanabilen SYNTETHİC bir maddedir. Çözülebilir dikişler gibi tıbbi cihazlarda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Poli-L-laktik asit ürünleri teknik olarak "kollajen uyarıcılar" olarak sınıflandırılır, çünkü ince çizgileri yumuşatmak için ana mekanizmaları cildinizin doğal kolajeni yeniden oluşturmasına yardımcı olmaktır - dolgu jeli tedaviden birkaç gün sonra dağılır. Poli-L-laktik asit tipik olarak daha derin yüz kırışıklıklarını tedavi etmek için kullanılır ve sonuçlar 2 yıldan fazla sürebilir. FDA onaylı Poly-L-laktik asit dolgu maddeleri arasında Sculptra® Aesthetic bulunur.

POLİMETİLMETAKRALİT (PMMA)

Polimetilmetakrilat (PMMA), geçen yüzyılın büyük bölümünde tıpta kullanılan sentetik, biyouyumlu bir maddedir. Dermal dolgu maddelerinde PMMA, sürekli destek sağlamak için süresiz olarak derinin altında kalan bir "mikro küre" veya küçük top şeklini alır. PMMA dolgu maddeleri ayrıca ciltte yapı ve sıkılık sağlayan doğal olarak oluşan bir madde olan kolajen içerir. FDA onaylı PMMA dolgu maddeleri arasında Bellafill® (eski adıyla Artefill) bulunur.

AUTOLOGOUS FAT INJECTIONS (FACIAL FAT GRAFTING)

Otolog yağ enjeksiyonları, ameliyat gerektiren tek enjekte edilebilir dolgu tedavisidir, ancak sonuçları uzun yıllar sürebilir. Kendi yağınız, tipik olarak liposuction kullanılarak başka bir bölgeden (otolog "aynı kişiden" anlamına gelir) alınır. Yağ daha sonra saflaştırılır ve yanaklara, şakaklara, alt göz kapaklarına veya diğer bölgelere hacmin geri kazandırılmasına yardımcı olmak için yüze enjekte edilir. Yağ enjeksiyonları, güvenli bir şekilde gerçekleştirmek ve harika sonuçlar elde etmek için özel eğitim gerektirir ve yalnızca deneyimli, kurul onaylı bir kozmetik cerrah tarafından yapılmalıdır.

DOLGU TEDAVİLERİ İÇİN SAĞLAYICI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Enjekte edilebilir tedaviler için bir sağlayıcı seçerken, kararınızı bir cerrahi prosedür için verdiğiniz özen ve inceleme düzeyiyle aynı düzeyde verin. Ameliyatsız dolgu tedavisi hala güvenli tedavi ve doğal görünümlü sonuçlar sağlamak için özel eğitim, bilgi ve beceri gerektiren tıbbi bir prosedürdür. Kapsamlı bir yüz anatomisi bilgisine, iyi gelişmiş bir estetik göze ve bir cerrahın beceri ve hassasiyetine sahip bir sağlayıcı seçin.

Kimi seçerseniz seçin, sağlayıcınızın kozmetik tıp alanında kanıtlanmış bir geçmişinin yanı sıra dolgu enjeksiyonları yapma konusunda eğitim ve önemli deneyime sahip olduğundan emin olun. Potansiyel bir sağlayıcının hastalarının öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek isteyin.

HANGİ DOLGUYU TERCİH ETMELİYİM?

Piyasadaki bu kadar çok dermal dolgu ürünüyle, deneyimli bir kozmetik cerrahın rehberliği olmadan hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğunu bilmek zor olabilir. Her ürün, belirli bir dokuya, yoğunluğa ve enjeksiyon derinliğine sahip olacak şekilde benzersiz bir şekilde formüle edilmiştir; bu, belirli dolgu maddelerinin belirli endişe alanları için daha iyi çalıştığı anlamına gelir. Sağlayıcınız sizin için en iyi ürünün hangisi olduğunu belirleyecektir.